In Stomatologia

Coraz więcej osób płaci za jaśniejsze, bielsze zęby. Ale czy wybielanie zębów działa i czy jest bezpieczne? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia.

Co to jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów polega na tym, aby zęby były jaśniejsze. Wybielanie zębów nie może sprawić, że Twoje zęby staną się olśniewająco białe, ale może rozjaśnić istniejący kolor o kilka odcieni.

Kto może wybielać zęby?

Wybielanie zębów jest formą stomatologii i powinno być wykonywane wyłącznie przez dentystę lub innego nadzorującego stomatologa, takiego jak higienistka stomatolog lub terapeuta dentysta, też na receptę stomatologa.

Niektóre salony kosmetyczne oferują wybielanie zębów, ale jest to nielegalne, jeśli nie ma tam profesjonalisty. W takim przypadku może zagrażać to zdrowiu Twojej jamy ustnej.

Możesz również kupić zestawy domowe, które wybielają zęby, ale użytkowanie ich może także wiązać się z ryzykiem.

Co dzieje się podczas wybielania zębów u stomatologa?

Jeśli chcesz wybielić zęby, będziesz musiał odbyć kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym w ciągu kilku miesięcy.

Stomatolog odciśnie twoje zęby, aby zrobić ustnik i poinstruuje Cię, jak go używać za pomocą żelu wybielającego. Następnie, używając w domu ochronnika ustnego, regularnie nakładaj żel na określony okres od dwóch do czterech tygodni. Niektóre żele wybielające mogą być pozostawione na maksymalnie osiem godzin za jednym razem, co skraca okres leczenia do jednego tygodnia.

Innym rodzajem wybielania zębów, jaki może zapewnić stomatolog, jest wybielanie laserowe, nazywane również wybielaniem mechanicznym. W tym miejscu na zęby nakładany jest środek wybielający, a następnie na zęby świeci światło lub laser, który aktywuje wybielanie. Laserowe wybielanie trwa około godzinę.

Czy dentysta może wybielać zęby?

Tak, pod warunkiem, że jest on zarejestrowany. Zarejestrowani terapeuci stomatolodzy i higieniści stomatologowie mogą również przeprowadzać wybielanie zębów na receptę stomatologa.

A co z zestawami domowymi do wybielania zębów oraz salonami kosmetycznymi?

Udaj się wyłącznie do zarejestrowanego lekarza dentysty w celu wybielania zębów, ponieważ wybielanie przez osoby nie posiadające kwalifikacji, na przykład w salonach kosmetycznych, jest nielegalne. Również używanie zestawów domowych niesie za sobą ryzyko.

Jakie są zagrożenia związane z wybielaniem zębów za pomocą zestawów domowych oraz w salonach zajmujących się wybielaniem zębów?

Niektóre zestawy domowe nie zawierają wystarczająco dużo wybielającego produktu, aby były skuteczne. Ogólniej mówiąc, jeśli protetyk stomatolog nie wybiela zębów, zapewniona ochrona jamy ustnej może nie pasować, tak więc część żelu wybielającego może przedostać się do dziąseł i jamy ustnej, powodując pęcherze i wrażliwość.

Gabinet stomatologiczny gdzie wykonywane jest wybielanie zębów przez personel bez żadnego przeszkolenia lub kwalifikacji stomatologicznych, stanowią nie tylko zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej, ale jest to proceder również nielegalny.

Czy mogą Państwo wybielić zęby w domu?

wybielanie zębów domowymi sposobami

Zęby wybielone w domu można mieć tylko wtedy, gdy istnieje ku temu powód medyczny. Przykładem na to jest rozjaśnienie zębów, które odbarwiły się z powodu śmierci nerwu.

W przeciwnym razie wybielanie zębów przez stomatologa lub innego lekarza dentystę może być wykonywane prywatnie tylko wtedy, gdy jest ono uznane za zabieg kosmetyczny. Koszty różnią się od siebie i co do zasady, wybielanie laserowe jest droższe niż wybielanie profesjonalne.

Jak uzyskać wybielanie zębów?

Dentysta poinformuje Cię, czy wybielanie jest właściwe dla Ciebie. Może okazać się, że wybielanie zębów nie jest odpowiednie, na przykład w przypadku chorób dziąseł lub koron.

Jakie pytania należy zadać lekarzowi stomatologowi przed przystąpieniem do pracy?

Nie bój się zadawać prostych pytań dotyczących dostępnych metod wybielania, oczekiwanych rezultatów i tego, czy praca ta jest gwarantowana przez pewien czas. Zapytaj ich również, co uważają za ryzyko w konkretnym przypadku, na przykład zwiększenie wrażliwości zębów.

Spróbuj porozmawiać z innymi osobami, które miały takie samo leczenie lub odwiedzić innego dentystę w celu uzyskania drugiej opinii, dopóki nie upewnisz się. Przed rozpoczęciem leczenia należy zawsze poprosić o pisemny plan leczenia i oszacowanie ceny.

Czy wybielanie zębów jest trwałe?

Nie, wybielanie zębów nie jest trwałe. Czas ten może trwać od kilku miesięcy do maksymalnie trzech lat, ale różni się to w zależności od osoby. Ogólnie rzecz biorąc, efekt wybielania nie będzie trwał tak długo, jeśli palisz lub pijesz czerwone wino, herbatę lub kawę. Produkty te mogą przebarwić zęby.

Czy wybielanie zębów działa na sztuczne szczęki?

Nie. Wybielanie zębów nie będzie stosowane na protezach, koronach, wypełnieniach lub fornirach.

Jakie jest ryzyko wybielania zębów?

Bez względu na zastosowany zabieg, istnieje prawdopodobieństwo, że dziąsła będą wrażliwe na chemikalia stosowane w wybielaniu zębów, zwłaszcza jeśli masz już zęby wrażliwe. Istnieje również możliwość oparzeń dziąseł, a niektóre zestawy wybielające używane w domu mogą uszkodzić szkliwo zębów.

Co w przypadku, gdy nie jestem zadowolony z wyników?

Jeśli obawiasz się, że wybielanie zębów przez lekarza dentystę zaszkodziło Ci, jest to profesjonalny, bezpłatny i niezależny serwis, który może Ci pomóc w przypadku skargi dotyczącej prywatnej opieki stomatologicznej.
Jeśli uważasz, że wybielanie zębów zostało przeprowadzone nielegalnie (czyli przez osobę nie posiadającą odpowiednich kwalifikacji lub nie zarejestrowaną do tego celu) skontaktuj się z policją.

 

Recommended Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.

Start typing and press Enter to search