In Stomatologia

Za błyszczącym uśmiechem niektórych z naszych ulubionych brytyjskich gwiazd kryje się tajemnica. Zamiast płacić kupę forsy na lifting twarzy, operację na piersiach czy na brzuchu, gwiazdy, w tym aktorka Martine McCutcheon, Kirsty Young, dziennikarka i projektantka Amanda Wakeley, zdecydowały się na coś o wiele prostszego – perfekcyjny uśmiech. Stomatologia kosmetyczna to wielki szał w Ameryce, gdzie grzechem jest posiadanie złych zębów.

I tu w Wielkiej Brytanii szybko się doganiamy. Wybór zabiegów jest ogromny. Do wyboru są licówki, mosty, korony i białe wypełnienia. Istnieją nawet komputerowe analizy uśmiechu, które analizują zależność między wargami, dziąsłami i zębami. Tutaj zebraliśmy sześć rodzajów stomatologii kosmetycznej i wyjaśniliśmy, na czym polegają poszczególne zabiegi, jak długo trwają. Kliknij na linki na dole strony, gdzie znajduje się reszta naszego przewodnika do wszystkich innych zabiegów kosmetycznych dostępnych obecnie dla zębów – łącznie z najnowszą techniką tak zwanego „tymczasowego uśmiechu” z Ameryki, „uśmiechniętym uczuciem zadowolenia”, który ma usunąć lata Twojego wyglądu przy jednoczesnej poprawie zębów oraz nowym trendem dotyczącym aparatów dla dorosłych.

Więcej o stomatologii estetycznej na https://mdentica.pl/oferta-leczenia/stomatologia-estetyczna/

1. Wybielanie zębów

Po co to jest?: Zęby żółte. Utrata koloru zębów jest częścią procesu starzenia. Zęby zaczynają zmieniać kolor od nastoletnich lat. Genetyka odgrywa również rolę dotyczącą białych zębów. Jeśli rodzice mają żółte zęby, bardziej prawdopodobne jest, że pójdziesz w ich ślady. Wybielanie jest przeznaczone dla osób, które cierpią z powodu zębów zabarwionych jedzeniem, piciem – głównie czerwonym winem, kawą i herbatą – oraz tytoniem – bez uszkadzania ich zębów.

Istnieją trzy rodzaje technik wybielania zębów do wyboru:

  • Czysta technika laserowa: Szybki sposób na wybielanie zębów.

Jak to działa?: Promienie laserowe – lub bardziej aktualne długości fali emitującej światło – zapewniają intensywne światło, które aktywuje środek wybielający wykonany z nadtlenku karbamidu lub paroksydu wodorowego przyklejonego do szkliwa zęba. Ta reakcja chemiczna usuwa plamę z szkliwa, a następnie jest wypłukiwana przez dentystę.

Jak długo to zajmuje?: Około półtorej godziny.

Jak długo to trwa?: Potrzeba uzupełniania raz na trzy do sześciu miesięcy.

  • Laser startowy kopiujący

Jak to działa?: Pobieramy formę zębów i wykonujemy ochraniacz ust według dokładnych specyfikacji. Pacjent nosi ochronę ustną wypełnioną żelem wybielającym z nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru. Promienie laserowe, czyli emitujące światło długości fali, aktywują żel przyklejony do szkliwa zęba.

Jak długo to zajmuje?: Dwa spotkania, dwa tygodnie w odstępie od siebie.

Jak długo to trwa?: Trzy do sześciu miesięcy.

  • Domowy zestaw

Jak to działa?: Pacjent jest wyposażony w dopasowany do indywidualnych potrzeb ustnik ochronny. Zamiast lasera, pacjent nosi ochraniacz jamy ustnej wypełniony żelem wybielającym, który noszony jest każdej nocy przez około trzy tygodnie. Nie uszkadza to zębów, ale nieznacznie zmienia skład zębiny – twardej części zęba, zawierającej wapń i leżącej pod szkliwem – sprawiając, że wygląda ona na bardziej białą.

Jak długo to zajmuje?: Dwa do trzech tygodni.

Jak długo to trwa?: Od trzech do sześciu miesięcy.

2. Forniry

Po co one są?: Jest to wszechstronna technika stosowana do korygowania zatłoczenia w jamie ustnej, przykrywania złamanych zębów, brzydko zabarwionych zębów, zmiany kształtu zębów lub zamykania szczelin.

Jak one działają?: Licówki stosowane są w celu zwiększenia wymiaru zęba, zagęszczenia, uzyskania kształtu kwadratu lub wydłużenia. Cienkie plasterki porcelany, zwane licówkami, są kształtowane i barwione, aby pasowały do istniejących zębów. Licówka jest przyklejana do przedniej powierzchni zęba za pomocą chemicznego środka wiążącego. Minimalna ilość wiercenia jest wykorzystywana do wyginania konturów oklein.

Jak długo to zajmuje?: Dwa oddzielne spotkania.

Jak długo to trwa?: Przynajmniej 15 do 20 lat, jeśli jest wykonywana pod dobrą opieką.

aparat na zęby jako narzędzie stomatologii estetycznej

3.Prostowanie zębów

Istnieją dwa sposoby, aby wyprostować zęby, czy to kosmetycznie, czy za pomocą ortodoncji – obszar stomatologii zajmujący się zapobieganiem i korygowaniem nierówności zębów.

Po co to jest?: Dla ludzi z zatłoczonymi, przekrzywionymi lub przechylonymi zębami. Wszystkie te problemy mogą prowadzić do uwięzienia pokarmu, które może prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy zębów.

  • Kosmetyczne prostowanie zębów

Jak to działa?: Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Stomatolog używa urządzenia elektrochirurgicznego, wykorzystującego ciepło do usuwania fragmentów dziąseł, w celu przekształcenia dziąsła i dopasowania go do kształtu nowych fornirów. Zęby są gotowe do przyjęcia nowych licówek. Każda licówka jest następnie przyklejana do przedniej części zęba.

Jak długo to zajmuje?: Trzy spotkania. Operacja trwa godzinę.

Jak długo to trwa?: Od dwóch do pięciu lat.

  • Ortodoncja

Jak to działa?: Metalowe lub kolorowe usztywnienie w jamie ustnej jest osadzone wewnątrz ust. Z czasem druty łączące każdy z zębów pchają lub ciągną zęby, aby je wyprostować.

Jak długo to zajmuje?: Od jednego roku do trzech lat, z kolejnymi terminami co cztery do ośmiu tygodni.

Jak długo to trwa?: W zależności od przypadku może się różnić, ale pacjent powinien nosić koszyk – w przeciwnym razie zęby mogą zacząć przesuwać się z powrotem do ich pozycji wyjściowej.

4. Korony lub nasadki

Do czego one służą?: Używane do odbudowy uszkodzonych zębów lub wymiany złamanych zębów.

Jak one działają?: Robiony jest odcisk zęba, a korona wykonana z metalu lub porcelany jest wykonywana w laboratorium na indywidualne recepty, przy użyciu złota pokrytego porcelaną klejoną. Stary ząb jest następnie wycinany w milimetrach, aby zrobić miejsce na koronę. Korona jest następnie przyklejana do zęba.

Jak długo to zajmuje?: Dwie dwugodzinne wizyty.

Jak długo to trwa?: Stale.

5.Mosty

Do czego służą?: Aby wypełnić lukę w przypadku braku zęba lub zamknąć lukę.

Jak one działają?: Metalowa jednostka składająca się z trzech koron wykonana jest z porcelany. Most jest następnie przytwierdzany do zębów po obu stronach szczeliny. Zęby te są wiercone w dół, aby przymocować most po obu stronach szczeliny.

Środkowa korona jest solidna, aby imitować ząb, pozostałe dwie są puste, aby zmieścić się nad zębami. Kolor jest dobierany tak, aby pasował do istniejących zębów i odcienia mostu.

Jak długo to zajmuje?: Dwa spotkania jednogodzinne.

Jak długo to trwa?: Od trzech lat do piętnastu lat, jeśli są prawidłowo czyszczone.

6. Białe wypełnienia

Do czego one służą?: Dla osób z mniejszymi szczelinami, zębami rozdrobnionymi lub wypełnianie krawędzi zęba.

Sposób ich działania: Wykonane z kompozytu cząstek żywicy i szkła, są one przyklejane do istniejącego zęba za pomocą spoiwa.

Jak długo to zajmuje?: Jedno spotkanie.

Jak długo trwa?: Są one mniej wytrzymałe niż okleiny, ale powinny utrzymywać się przez około 15 lat, jeśli będą odpowiednio czyszczone.

Recommended Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.

Start typing and press Enter to search