In Stomatologia

Porcelana dentystyczna może być rzeźbiona, aby dokładnie odtworzyć wygląd naturalnego szkliwa zębów, zapewniając jednocześnie pożądaną wytrzymałość i sprężystość. Korony porcelanowe są doskonałym wyborem przy odtworzeniu formy i funkcji uszkodzonego zęba, ponieważ korona zastępuje w zasadzie całą zewnętrzną część zęba do poziomu dziąseł. Używanie koron nie ogranicza się po prostu do zwykłej wymiany naturalnego zęba, ale mogą być zaprojektowane w celu uzyskania nawet jeszcze lepszego wyglądu estetycznego.

Kosmetyczne wkłady i wpusty

Wkłady i wpusty to pośrednie uzupełnienia, które mogą być użyte w celu wsparcia zdrowego zęba z dużym wypełnieniem. Wkłady wpuszczane są w rowki pomiędzy guzikami (punktami) zęba, natomiast wpusty umieszczane są wewnątrz rowków i nad końcówkami guzika. Twój dentysta, może pomóc w określeniu, która odbudowa jest lepsza dla Ciebie. Wkłady i wpusty mogą być używane do zastąpienia starych opiłków i są bardziej estetyczne, ponieważ mogą być wykonane w naturalnym kolorze Twojego zęba. Poza poprawą wyglądu zęba, inkrustacje i nakładki mogą wzmocnić strukturę zęba dzięki ich trwałości i długowieczności.

Konsultacje stomatologiczne

Korony dentystyczne mogą być dobierane z powodów niezbędnych lub kosmetycznych. Bez względu na to, co się stanie, pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u dentysty. Stomatolog będzie badał zęby i w niektórych przypadkach natychmiast zauważy, że korona jest najlepszym rozwiązaniem. W innych sytuacjach, w których problemy nie są tak oczywiste, konieczne może okazać się wyrażenie przez Ciebie swoich obaw i omówienie przyszłych celów w uzyskaniu satysfakcjonującego uśmiechu, tak abyś wraz z dentystą ustalił wszystkie fakty.

Jak i dlaczego- dentystyczne korony porcelanowe

Porcelanowe korony dentystyczne zastępują zewnętrzną część zęba, aby przywrócić jego pierwotną funkcję i nadać mu naturalny wygląd. Korony są leczeniem z wyboru w sytuacjach, gdy próchnica zęba zniszczyła większość pierwotnego zęba, gdy uraz spowodował uszkodzenie lub w przypadku poważnej erozji szkliwa. Są one również opcją dla osób, które tak bardzo szlifują i zaciskają zęby, że pierwotna struktura ich zębów została naruszona.

Zaletą koron porcelanowych jest to, że mogą one nie tylko powielać oryginalne zęby w działaniu, ale mogą być zaprojektowane tak, aby wyglądały jak oryginalne – lub nawet lepiej. Gdy pacjenci wybierają licówkę porcelanową z powodów kosmetycznych, zazwyczaj pokrywają przednią część zęba, która ma wadę estetyczną. Korona porcelanowa jest grubsza niż okleina, a w niektórych sytuacjach taka grubość jest potrzebna. Ze względów kosmetycznych można stosować koronę porcelanową, ale najlepiej zasięgnąć porady dentysty.

Korony i licówki są ułożone i zabezpieczone w jamie ustnej w podobny sposób, przy użyciu żywicy wrażliwej na światło, umieszczonej pomiędzy oryginalnym zębem i koroną, a następnie utwardzającej tę żywicę specjalnym światłem utwardzającym.

Korony częściowe, zwane często nakładkami, są rodzajem uzupełnienia lub wypełnienia pokrywającego jeden lub więcej guzów. Wkładka jest podobna do wypełnienia, ale pracę wykonuje się całkowicie w guzach na powierzchni żującej zęba. Te uzupełnienia są znacznie bardziej tradycyjne niż korony i mogą być nieodczuwalne dla Twojego naturalnego zęba.

https://dentystkalegionowo.pl/otworzylismy-nowy-gabinet-stomatologiczny-na-bielanach-zapraszamy/

Potencjalna korona- wady

Stomatologiczne korony porcelanowe koron wymagają czasu laboratoryjnego. Odstępy czasowe różnią się w zależności od laboratorium i odległości od stomatologa. Z tego powodu należy się spodziewać korony czasowej lub tymczasowej.

Niektórzy pacjenci mogą być przewrażliwieni na gorące i zimne temperatury po założeniu koron porcelanowych. Aby uzyskać więcej informacji na temat indywidualnego przypadku, najlepiej skonsultować się z dentystą.

Korony porcelanowe są bardzo wytrzymałe, ale nie mają elastyczności naturalnych zębów, dlatego konieczne może być unikanie niektórych pokarmów. Chroniczne szlifierki do zębów i klamerki szczęk muszą być wyposażone w osłony ust, aby chronić porcelanę przed niepotrzebnym i nadmiernym naciskiem oraz nadmiernym użyciem.

Utrzymanie korony porcelanowej

Utrzymanie koron porcelanowych jest w zasadzie dość proste. Podobnie jak oryginalne zęby, wymagają one rutynowego mycia nieabrazyjną pastą fluorkową i regularnego nitkowania.

Wkrótce po umieszczeniu koron, zostanie zaplanowana wizyta u dentysty, który przeprowadzi kontrolę pracy i zobaczy, jak usta reagują na korony. Nawet jeśli uważasz, że korony są udane, ta wizyta kontrolna jest ważnym elementem Twojego przyszłego zdrowia jamy ustnej.

Recommended Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.

Start typing and press Enter to search