In Stomatologia

Endodoncja, czyli kanałowe leczenie zębów jest jedną z najskuteczniejszych i dających trwałe rezultaty metodą likwidacji zaawansowanej próchnicy i stanów zapalnych miazgi komorowej oraz korzeniowej zęba. Dzięki współczesnej technologii zabieg jest o wiele mniej bolesny niż kilka dekad temu.

Nowoczesny sprzęt w leczeniu kanałowym – mniejszy ból i większa precyzja

Rozwój technologii dentystycznej wyposażył lekarzy w nowe możliwości leczenia. Udoskonalone narzędzia dentystyczne zwiększają skuteczność zabiegów i minimalizują dyskomfort pacjenta. Najlepsze efekty dostarcza leczenie kanałowe pod mikroskopem – pozwala na dokładne wychwycenie wszystkich kanałów zęba – nawet tych o nietypowej konfiguracji. Kolejnym niezwykle pomocnym urządzeniem w leczeniu kanałowym jest endometr, przy pomocy którego lekarz ustala długość roboczą kanału zęba. Z kolei ręczne narzędzia niklowo-tytanowe wykorzystywane są do udrażniania kanałów, ich delikatnego poszerzania lub opracowywania całego kanału.

Więcej na stronie M-Dentica.pl

Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem

Leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym

Zabieg endodoncji można podzielić na kilka etapów. Najpierw lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie uzębienia. Pozwala to na wstępne określenie liczby, długości oraz stopnia zakrzywienia kanałów. Następnym krokiem jest zbadanie kanału przy pomocy endometru. Jest to urządzenie, które wytwarza dwie różne częstotliwości, które po porównaniu pozwalają określić długość kanału z większą dokładnością niż prześwietlenie.

Następnie lekarz przystępuje do opracowania kanału – posługując się narzędziami ręcznymi lub maszynowymi usuwa niedrożne kanały i chore nerwy oraz oczyszcza kanał z bakterii. Kanał jest również przepłukiwany specjalnym płynem irygacyjnym.

W celu zapobiegnięcia połknięciu przez pacjenta narzędzi, a także uniemożliwienia przedostania się bakterii ze śliny do zęba stosuje się koferdam – profesjonalny zestaw izolujący z lateksowej gumy. Po udrożnieniu kanałów wypełnia je specjalną substancją zwaną gutaperką. Na koniec zabiegu dentysta ponownie wykonuje zdjęcie RTG, by ocenić efekt leczenia.

Jakie są korzyści z leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to wysoka skuteczność i wygoda dla pacjenta. Zalety tej metody to:

  • precyzyjne wychwycenie wszystkich kanałów,
  • minimalny ból podczas zabiegu,
  • trwałe efekty leczenia,
  • możliwość wyleczenia zęba za jednym razem.

Dzięki wprowadzeniu na rynek nowoczesnych narzędzi leczenie kanałowe stało się przyjemniejsze i bardziej efektywne.

Do leczenia kanałowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zanim jednak je podejmiemy koniczne jest wykluczenie przeciwwskazań, takich jak: hemofilia, wady serca, ciąża oraz karmienie piersią.

Polecamy również artykuł Kiedy wybrać leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Recommended Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.

Start typing and press Enter to search